1998: Πρώτη φορά ενδεκάδα Εθνικής χωρίς παίκτη Ολυμπιακού-Παναθηναϊκού

Κι όμως! Η Εθνική Ελλάδος έχει δώσει επίσημο αγώνα χωρίς να συμπεριλαμβάνεται στην ενδεκάδα της ούτε ένας ποδοσφαιριστής των «αιωνίων».

Το αξιοπερίεργο συνέβη για πρώτη φορά σαν σήμερα πριν από 25 χρόνια και συγκεκριμένα στις 6 Σεπτεμβρίου του 1998. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα φιλοξενούσε στο ΟΑΚΑ τη Σλοβενία στο πλαίσιο των προκριματικών για το Euro του 2000 και η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με σκορ 2-2.

Προπονητής ήταν ο Άνχελ Ιορντανέσκου, ο οποίος χρησιμοποίησε βέβαια στη διάρκεια του ματς τους Γεωργάτο (77’ - ΟΣΦΠ) και Λυμπερόπουλο (82’ - ΠΑΟ).

Τα γκολ της εθνικής μας πέτυχαν οι Νίκος Μαχλάς με πέναλτι (56’) και Κώστας Φραντζέσκος με φαουλάρα στο 58ο λεπτό. Ο δεύτερος πέρασε επίσης ως αλλαγή στο 46’ και αγωνιζόταν την περίοδο εκείνη στον ΠΑΟΚ ενώ για τους Σλοβένους σκόραρε δις ο μετέπειτα άσος του Ολυμπιακού, Ζλάτκο Ζάχοβιτς (19’-73’).